Kompiuterinis kūrybiškumas – kas tai?
- 2014-01-22
- | Doktoranto rytas
- Komentarų: 0
Lapkričio ir gruodžio mėnesiais dalyvavau stažuotėje Londono Queen Mary universiteto skaitmeninės muzikos centre (Centre for Digital Music – C4DM). Stažuotės metu dirbau kompiuterinio kūrybiškumo laboratorijoje vadovaujant profesoriui Geraintui Wigginsui. Menininkams tokios frazės kaip kompiuterinis kūrybiškumas gali atrodyti mistiškai. Tarpdisciplininėje laboratorijoje, kurioje dirba dirbtinio intelekto, psichologo, kompiuterinės lingvistikos, muzikos ir vaizduojamųjų menų diplomus turintys specialistai, skamba inspiruojančios diskusijų temos: apie sisteminio mokymosi (angl. machine learning) algoritmus, dirbtinio intelekto ateitį. Doktorantai moko kompiuterius kurti poeziją, analizuoti muziką. Gretimose laboratorijose dirba specialistai, analizuojantys muzikos atlikimo dėsningumus ir mėginantys juos formalizuoti.
Tokių ir panašių tyrimų pritaikymo erdvės plačios. Fantazija ir kūrybiškumas čia susiduria su tiksliaisiais mokslais, informatika ir matematika. Pažvelgus į dabar vykdomus tyrimus galima ir pasvajoti, kaip atrodys pasaulis po dešimties-dvidešimties metų. Kompiuterinės programos gebės išraiškingai groti muzikos kūrinius (galbūt galėsime pasirinkti norimą automatinį pianisto, pvz., Richterio ar Gouldo, kloną), mūsų pasirinktai nuotaikai sukurti muziką ar eilėraštį. Taip galėsime siuntinėti sveikinimus iš mobiliųjų telefonų programėlių, kuriose įdiegti algoritmai ne tik sukurs draugui dainą, bet ir gražiai vizualiai jį apipavidalins. Įsijungę kompiuterį galėsime sukurti kompiuterinių anekdotų.
Kituose įrašuose daugiau papasakosiu apie šį skaitmeninį muzikos centrą, dirbtinio intelekto tyrimus ir kompiuterinį kūrybiškumą daugiau, o dabar kviečiu jus pasimėgauti kompiuterinės programos sukurta poezija.
More than iron, more than lead, more than gold I need electricity.
I need it more than I need lamb or pork or lettuce or cucumber.
I need it for my dreams.
Dirbtinio intelekto kompiuterinė programa „Racter“ iš The Policeman’s Beard Is Half Constructed
Mykolas Natalevičius