Vaikų vaizdavimas kine: režisieriaus darbo ypatybės


Doktorantė: Giedrė Beinoriūtė
Vadovai: prof. Audrius Stonys, prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė
Katedra: Kino ir televizijos
Numatomas doktorantūros laikotarpis: 2014–2018

Anotacija

Giedrė Beinoriūtė

Giedrė Beinoriūtė

Tiriamojoje meno doktorantūros projekto dalyje „Vaikų vaizdavimas kine: režisieriaus darbo ypatybės“ analizuojama vaikų vaizdavimo kine specifika iš režisieriaus darbo perspektyvos. Darbe tyrinėjami šiuolaikiniai Nepriklausomybės laikotarpiu (1990–2017) sukurti lietuviški dokumentiniai ir vaidybiniai filmai, kuriuose vaizduojami vaikai. Pagrindinė tyrimo medžiaga – patys filmai, jų recepcija bei pusiau struktūruoti interviu su filmų režisieriais.

Apžvelgiant filmų, vaizduojančių vaikus, šiuolaikinį lietuviškąjį kontekstą, išskiriama vaiko įvaizdžio kine problematika bei filmų su vaikais recepcija. Gilinantis į dokumentininkų A. Stonio, O. Burajos, I. Kurklietytės bei vaidybinio kino režisierių M. Ivaškevičiaus, Š. Barto, A. Juzėno filmus, aptariamos režisierių darbo su vaikais ypatybės, jų naudojami universalūs ir unikalūs darbo metodai. Aptariant konkrečius filmus, analizuojami etiniai, estetiniai bei režisūriniai pasirinkimai, nulemti vaiko buvimo kadre.

Darbe taip pat susisteminama ir perteikiame asmeninė darbo autorės režisūrinė patirtis filmuose su vaikais. Aptariamos kalbančio vaiko vaizdavimo problemos dokumentiniame filme „Pokalbiai rimtomis temomis“ bei darbas su vaikais smurto, prievartos scenose vaidybiniame filme „Kvėpavimas į marmurą“.

Kūrybinė meno projekto dalis – vaidybinis filmas „Kvėpavimas į marmurą“ pagal to paties pavadinimo L. S. Černiauskaitės romaną. Tai – jaunos moters Izabelės ir jos šeimos istorija. Jauna šeima įsivaikina šešiametį berniuką, kuris nesugeba įleisti šaknų šeimoje ir nužudo savo sergantį įbrolį. Filme vaidina 6,7, 11 ir 12 metų vaikai.

Reikšminiai žodžiai: kinas, vaikai, kino režisūra, vaikų vaidyba, dokumentinis kinas, vaidybinis kinas.